Słonko www.naturystyka.friko.pl www.naturystyka.friko.pl

Lubiewo - trzecie miejsce w naszym rankingu polskich plaż N

08-07-2007, © Serwis Naturystyczny Natura&...

Autorem opisu plaży jest: Jarek

Opis plaży LUBIEWO

Miejscowość: Międzyzdroje - Lubiewo
Województwo: Zachodniopomorskie
Najbliższe miejscowości: Świnoujście, Wisełka

Data ostatniego pobytu autora: czerwiec 2007

WARUNKI PLAŻOWANIA

Plaża położona jest w pięknej okolicy, słynącej ze swych walorów przyrodniczych. Spokój, czystość, przyjazny klimat, pewne oddalenie od centrum kurortu stanowią o nieczęsto spotykanym w polskich warunkach komforcie wypoczynku. Przestronność plaży, drobny piasek, łagodne zejście do wody to dodatkowe zachety do spędzenia tu kilku chwil wytchnienia w rodzinnym gronie. Wiek amatorów nadmorskiego relaksu, podobnie jak na sąsiednich plażach, jest zróżnicowany. Średnią wieku szacuję na ok. 35 lat, chociaż trudno powiedzieć, która grupa wiekowa przeważa - wypoczywa to sporo rodzin z dziećmi, młodzież i ludzie starsi. Naturyści najchętniej zajmują około 1000 m odcinek począwszy od słupa z napisem "NAGA PLAŻA". Dalszy, ok. 5-kilometrowy, prawie pusty pas naszej plaży to plaża CO: panuje tu całkowita swoboda i wzajemna tolerancja - można spotkać naturystów, tekstylnych, osoby z psami, wędkarzy. Nikt nikomu nie przeszkadza. Ta część plaży jest szczególnie atrakcyjna dla osób lubiących długie spacery wzdłuż morza, a także ceniących sobie wypoczynek z dala od innych plażowiczów, w niemal wyłącznym towarzystwie przyrody. Kończy się ona dopiero przy orientacyjnej wschodniej granicy tekstylnej plaży w Świnoujściu Warszowie. Liczba odwiedzających plażę naturystów jest zależna od pogody i dnia tygodnia. W sezonie, przy słonecznej aurze zagęszczenie koców i parawanów dorównuje sąsiedniej plaży tekstylnej. Średnią liczbę wypoczywających osób szacuję na ok. 300 (+/-100). W dni weekendowe jest ona wyraźnie większa. Od 2001 roku z zadowoleniem obserwuję, iż z każdym sezonem naturystów przybywa. Patrząc na tablice rejestracyjne samochodów widać, iż plaża jest najchętniej odwiedzana przez mieszkańców zachodnich i południowych części Polski.

Na plaży panuje wyborna, rodzinna atmosfera. Pomimo stosunkowo łatwego do niej dostępu oraz bezpośredniego sąsiedztwa plaży tekstylnej, podglądaczy prawie się nie spotyka - o ile jeszcze kilka lat temu można było sporadycznie dostrzec obecność któregoś z nich, zjawisko to ostatnimi czasy stało się naprawdę marginalne. Wielu plażowiczów wypoczywa aktywnie: gra w piłkę, biega, kąpie się i buduje zamki z piasku. W upalne lata, niektórzy wczasowicze rozbijają swoje namioty wprost na plaży i mieszkają tam jak w ośrodku naturystycznym. Na szczęście zostawiają po sobie porządek.

O wyjątkowym mikroklimacie rejonu Międzyzdrojów i Świnoujścia stanowi statystycznie najwyższa na polskim wybrzeżu temperatura wody, powietrza i jedna z najwyższych wartości nasłonecznienia. Zjawisko upwellingu występuje stosunkowo rzadko. Te cechy klimatyczne sprawiają, że rejon Międzyzdrojów i Świnoujścia może się poszczycić najdłuższym nad naszym morzem, szacowanym na 80 dni, sezonem kąpielowym [1]. W moim odczuciu, zalety te zdecydowanie przeważają jedyną wadę klimatu rejonu Zatoki Pomorskiej, a mianowicie dużą zmienność pogody w ciągu dnia. Wybierając się na plażę w upalny dzień, należy ową niestabilność mieć na uwadze. Aby przetrwać ew. przelotny deszcz dobrze jest spakować rzeczy do nieprzemakalnej torby a dla dzieci wziąć płaszczyki przeciwdeszczowe. Z drugiej strony, jeśli rano zastaje nas ponura, pochmurna pogoda i deszcz, nie znaczy to że w tym dniu nie będzie warunków do opalania. :)

Cały odcinek plaży od Międzyzdrojów do Świnoujścia jest szeroki i piaszczysty, cechuje się wygodnym wejściem do wody. Na odcinku tym plaża przyrasta, tworząc wydmy. Przez ostatnie kilka lat formowała się tam wysoka czołowa wydma (tzw. wydma szara). Za nią, niektórzy ludzie, pomimo że mieli do dyspozycji piękny i szeroki pas piasku, robili sobie grajdołki wykorzystując ją jako parawan. Na szczęście to szkodliwe zjawisko zanika: ostatnimi czasy tego typu zachowanie jest rzadsze a wydmy szczęśliwie zaczęły porastać krzewami. Dzięki temu plaża jeszcze bardziej zyskuje na malowniczości.

Opisane zalety wypoczynku sprawiają, że plaża w Międzyzdrojach - Lubiewie od wielu lat cieszy się nieprzerwanie statusem flagowej plaży naturystycznej Pomorza Zachodniego.

DOJAZD, DOJŚCIE

Oznakowanie plaży:
Punktem orientacyjnym są schody będące ostatnim po zachodniej stronie Międzyzdrojów zejściem na plażę. Formalnie, plaża naturystyczna zaczyna się bezpośrednio za nimi, w kierunku Świnioujścia. Jednak przy samym zejściu zazwyczaj wypoczywa pewna ilość plażowiczów odzianych w tekstylia. W odległości ok. 40 m od schodów wbity jest solidny słup (pień uschniętego drzewa) z przybitą tabliczką z napisem "naga plaża".

Międzyzdroje leżą przy drogach: krajowej "3" i wojewódzkiej "102" oraz szlaku kolejowym Świnoujście - Wysoka Kamieńska.

Wariant 1 - pociągiem lub autobusem:
Trzeba wysiąść na stacji PKP "Lubiewo" - pierwszej za Międzyzdrojami w kierunku Świnoujścia. Przy tej stacji znajduje się również przystanek autobusowy przy którym zatrzymują się autobusy PKS oraz komunikacji miejskich Międzyzdrojów i Świnoujścia (komunikację utrzymuje PZKM Międzyzdroje na linii 88 oraz KA Świnoujście na liniach 7 i 10). Ze stacji pójść przez las do ośrodka PSS "Społem" (odległość ok. 5 min.) a z ośrodka dalej w lewo (następne 10 min.) do zejścia na plażę.

Wariant 2 - samochodem:
Po wjeździe do Międzyzdrojów jechać ulicą Gryfa Pomorskiego do samego końca w kierunku zachodnim. Od miejsca, w którym kończy się zwarta zabudowa, ulica zmienia się w leśną drogę z podkładów betonowych. Od tego miejsca do plaży mamy jeszcze ok. 1700 m. Po drodze mijamy ośrodki: "Stilo", "Jantar", "Darz bór" i PSS "Społem". Za tym ostatnim należy zaparkować. Parking nie jest strzeżony, nie są już (kiedyś były) pobierane opłaty za parkowanie. Stamtąd do zejścia na plażę jest jeszcze ok. 5 min. drogi.

Wariant 3 - pieszo:
Jeśli ktoś miał nieszczęście zakwaterować się bliżej centrum Międzyzdrojów, to najprościej wejść na promenadę i iść w kierunku Świnoujścia. Od końca promenady (na wysokości ośrodka "Stilo") trzeba iść dalej wspomnianą wyżej leśną drogą lub plażą i pokonać pozostały dystans ok. 20 min.

Początek plaży - www.mapa.szukacz.pl
Plan Międzyzdrojów - www.miedzyzdroje.nawigator.az.pl
Rozkład PZKM Międzyzdroje - www.pzkm.republika.pl
Rozkład KA Świnoujście - www.swinoujscie.pl
Rozkład jazdy PKP

DODATKOWE INFORMACJE, ZAKWATEROWANIE

Dla osób, które zaplanowały wczasy pobytowe, ważnym zagadnieniem jest zagospodarowanie czasu wolnego w dni kiedy trzeba już odpocząć od słońca, lub pogoda nie sprzyja plażowaniu. W Międzyzdrojach nie jest to problemem - bliskość dużych kurortów wypoczynkowych [9, 10, 11], Wolińskiego Parku Narodowego [8], wspaniałej, unikalnej przyrody i wielu innych atrakcji turystycznych o różnym charakterze [6, 7] sprawia, że nie można się tu nudzić. Jeżdżę tam z rodziną już od 10 lat i stale odkrywamy coś nowego.

Wczasując w Międzyzdrojach można odwiedzić inne plaże naturystyczne znajdujące się w pobliżu. Jedna z nich znajduje się za latarnią morską w Wisełce a druga w Ahlbecku (plaża CO)- od granicy państwa do molo. Pojedynczych naturystów widzieliśmy także za klifem, w kierunku Wisełki (ok. 1000 m przed Grodnem).

Najlepiej zakwaterować się we wpomnianym już ośrodku PSS "Społem" [2]. Jest położony w lesie, w pewnym oddaleniu od innych ośrodków, a jednocześnie bardzo blisko naszej plaży, stacji kolejowej i przystanku autobusowego. Innym miejscami nadającymi się do zakwaterowania są ośrodki: "Darz Bór" [3], "Stilo" [4] i "Jantar" [5].

PODSUMOWANIE

Wspaniała atmosfera, przystępne zakwaterowanie, walory turystyczne, wygodny dojazd, niewygórowane ceny i wyjątkowy mikroklimat sprawiają, iż wypoczynek w Międzyzdrojach- Lubiewie zadowoli (na)turystów o rozmaitych preferencjach. Oprócz amatorów kąpieli morskich i słonecznych, największą frajdę będą mieli miłośnicy przyrody, wędrowcy i rodziny z dziećmi, ale młodzi ludzie i zwolennicy bardziej miejskich rozrywek nie będą wcale poszkodowani.

Dodaj komentarz o plaży w Międzyzdrojach- Lubiewie.

Źródła informacji

[1] Warunki klimatyczne: http://www.kurier.szczecin.pl/?d=gospodarka&id=90767
[2] Ośrodek PSS "Społem": http://www.spolemmiedzyzdroje.emeteor.pl
[3] Ośrodek "Darz Bór": http://www.nadlesnictwomiedzyzdroje.com.pl/
[4] Ośrodek - Camping "Stilo": http://www.miedzyzdroje24.pl/
[5] Ośrodek "Jantar": http://www.jantar-miedzyzdroje.pl/
[6] Informator turystyczny Międzyzdrojów: http://www.miedzyzdroje.info.pl/
[7] Podstawowe wiadomości o Międzyzdrojach i zbiór odnośników do innych serwisów - Wikipedia
[8] Woliński Park Narodowy: http://www.wolinpn.pl/index1.html
[9] Informator turystyczny Świnoujścia: http://www.swinoujscie.com
[10] Ahlbeck (1): http://erwin-rosenthal.de/usedom/ahlbeck.htm
[11] Ahlbeck (2): http://www.visit-germany.info/web/pl/content/index.htm?tl=KUR&showid=1257


Fotografie plaży w Lubiewie

Podoba Ci się nasz Serwis?
Zagłosuj na nas!
naturystyczne strony Naturyzm TopWWW

Tekst własny Artykuł powstał: 08.07.2007
© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Redaktor naczelny, Marcin +mar+

strona głównapoczątek stronyredakcja serwisuwspółpraca
Serwisy: Naturyzm i ArtykułyOpowiadania CzytelnikówBusola NaturystówLista Dyskusyjna
Kontakty: ForumLista Dyskusyjna- zapisz sięPamiętnikNapisz

© Wszystkie prawa zastrzeżone
Projekt & Copyright by