Słonko www.naturystyka.friko.pl www.naturystyka.friko.pl
forum pamiętnik •  napisz

Dobroczyne morze

21-06-2003 Paulina (kitti)
© Serwis Naturystyczny Natura&...
www.integracja.org

Zbliżają się wakacyjne wyjazdy na łono natury i upragnione urlopy. Wielu z nas odwiedzi nadmorskie plaże, czy to w Polsce czy za granicą. Warto pomyśleć nie tylko o tym, by smażyć się bez opamiętania w upalnym słońcu, często z przykrymi konsekwencjami, ale by poprawić nieco swoje samopoczucie, zdrowie i kondycję.
Zaprasza nas do tego dobroczynne morze i nadmorski klimat.

Nad morzem warto spacerować brzegiem!

Do największych przyjemności w czasie wypoczynku nad morzem - poza wygrzewaniem się na słońcu - należy zaliczyć spacery po plaży czy brzegiem morza. Najlepiej, gdy możemy połączyć spacery z opalaniem się; wówczas zaowocuje to zdrową, wspaniałą, równą opalenizną. Jeszcze lepiej, gdy opalamy się grając w piłkę, badmintona czy rzucając dyskiem. Spacery i ruch nad brzegiem morza są doskonałym źródłem zdrowia, nawet wtedy, gdy pogoda nas nie rozpieszcza (wichura czy sztorm). Warto poświecić każdego dnia kilkanaście minut na spacer brzegiem morza. A dlaczego?

Podczas spaceru, bez względu na pogodę, regenerują się i ćwiczą nasze mięśnie, wzmacniają kości, wyrównuje się ciśnienie krwi i obniża się poziom cholesterolu. Oddech staje się regularny, a tętno miarowe. Codzienny kilkukilometrowy marsz brzegiem morza zminimalizuje powstanie żylaków, dzięki polepszonemu krążeniu krwi, oraz skutecznie poprawi pracę układu trawiennego. Poza tym, spacerując spalamy zbędne kalorie, wiec jest to jedna z lepszych metod do utrzymania prawidłowej wagi.Starajmy się spacerować boso!

Starajmy się spacerować boso! Rzecz w tym, że na spodzie stóp znajdują się zakończenia nerwowe, odpowiedzialne za cały nasz organizm. Spacerując uciskamy i masujemy stopy, a w ten sposób pobudzamy wydolność organów. Pocierający stopy piasek ułatwia dopływ składników odżywczych i usuwa dolegliwości ze wszystkich narządów.

ZAKAZ WSTĘPU NA WYDMY

Zapewne nie raz zastanawialiście się dlaczego nie wolno chodzić po wydmach i plażować na nich; przecież tam tak ładnie i nikt nas nie widzi i nie podgląda!!!
Musimy Was zmartwić!

Kto plażuje na wydmach jest WANDALEM!!!

Mowa o nadmorskim "pasie technicznym" w skład którego, wchodzą wydmy. Pas ten ciągnie się plażą przez całe wybrzeże i ma głębokość 200-300 m licząc od linii brzegu. Ma za zadanie chronić tereny przymorskie i depresyjne przed wtargnięciem słonej wody na łąki, pola oraz do zabudowań.

Sztormowa fala dociera do czoła wydmy, podgryza ją i teren za wydmą staje się obszarem lotnych piasków. By zatrzymać piasek, sadzi się trawy, układa się płotki z gałęzi i chrustu, w wielu miejscach buduje się betonowe opaski. Od strony lądu, "pas techniczy" zabezpiecza się siatkowymi płotami.

Niestety, plażowicze co roku niszczą ta mozolną pracę, ułatwiając szybką degradację morzu. Corocznie giną setki metrów siatki, chrust z płotków wykorzystywany jest na ogniska (których nie wolno palić na plaży!!!), a plażując na wydmie, niszczona jest delikatna trawa.
Co roku nadmorskie gminy przeznaczają kilkaset tys. złoty na odbudowę zabezpieczeń.

A wystarczy przecież, opalać się wyłącznie na plaży, by pieniądze te były wykorzystane na poprawę sanitarną kąpielisk, budowę sanitariatów i infrastruktury plaży, na organizowanie bezpiecznego wypoczynku.

APELUJEMY I PROSIMY
Nie chodzcie na skróty przez wydmy i nie plażujcie tam, gdzie tego nie wolno nam!
Przyroda, morze i gminy, odwdzięczą się nam stukrotnie!

(być może plażą naturystyczną)

Morskie powietrze zawiera duże ilości jodu (szczególnie w czasie silnego wiatru czy po sztormie). Ten rzadki pierwiastek ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Wykorzystuje go tarczyca do produkcji hormonów tarczycowych, których właściwy poziom we krwi zapewnia prawidłowy rozwój i funkcjonowanie mózgu i całego układu nerwowego. Odpowiednia ilość jodu jest szczególnie potrzebna kobietom w ciąży, naszym pociechom w wieku dziecięcym i w okresie dojrzewania. Jod ma również ważną rolę w utrzymaniu zdrowych zębów, skóry, paznokci i włosów.

W czasie spacerów po plaży oddychajmy głęboko i spokojnie. Wdychajmy rozpyloną leczniczą mgiełkę unoszącą się w powietrzu (zwłaszcza po sztormie), zawierającą ogromne ilości dobroczynnych składników: soli, jodu, bromu, wapnia, magnezu. Morskie powietrze, przesycone jonami ujemnymi i drobinkami wody, doskonale oczyszcza i nawilża płuca, a w ten sposób pomaga w odkrztuszaniu zalegającego w układzie oddechowym śluzu. Szczególnie polecane palaczom; może warto podjąć decuzję o rzuceniu nałogu?!?

Spacerując nad naszym Bałtykiem, szczególnie po sztormowej pogodzie, w wielu miejscach napotkamy wyrzucone maleńkie bursztyny. Warto wówczas wytężyć wzrok i poszukiwać ich wśród kamieni i drobin pisaku. Świetna zabawa dla całej rodziny! Schylając się doskonale ćwiczymy mięśnie pleców i wzmacniamy kręgosłup. Oddychamy wspaniałym wilgotnym i bogatym w mikroelementy powietrzem, a szum rozbijających się o brzeg fal, uspokoi nasze nerwy i wprowadzi w stan miłego odprężenia. To dobrodziejstwo sztormowego Bałtyku!

Niewątpliwą zaletą są kąpiele w morskiej wodzie. Być może kąpiel w Bałtyku nie zawsze jest przyjemnością ze względu na niską temperaturę wody; należy zatem zachować rozsądek i nie wchodzić do zbyt zimnej wody (mniej niż 15 st C) i nie przebywać w niej zbyt długo (ok. 15 min.). Nie należy też wchodzić rozgrzanym do zimnej wody; należy stopniowo schłodzić ciało np. polewając się wodą i powoli oswajać się do temperatury wody. W czasie kąpieli, szczególnie przy fali, nie odpływać zbyt daleko od brzegu. Mogą być wówczas duże problemy z powrotem na brzeg! Najlepiej też nie pływać samotnie.

Morze, pomimo dobroczynnego działania, bywa również bardzo zdradliwe, a o tragedię nie trudno. Pamiętajcie o odrobinie ostrożności i o zdrowym rozsądku!

Pływanie nie tylko reguluje krążenie, ale również pobudza przemianę materii, oczyszcza organizm z toksyn i zbędnych substancji. W wodzie czujemy się swobodnie, rozluźnieni psychicznie i fizycznie, a cały organizm działa bez zarzutu. Wzmacniają się wszystkie mięśnie, łagodzą się bóle reumatyczne i zmniejsza się sztywność stawów. Drobinki soli, nasączone wilgocią, bez trudności wnikają w naskórek. W ten sposób skóra wygląda zdrowo, świeżo, gładko i jędrnie.

Działanie morza na organizm ludzki jest najlepszym dowodem potęgi natury. Podobnie jak w płynie owodniowym, w którym rozwija się płód, otoczeni klimatem morskim, w którym znajdują się ogromne ilości drogocennych i życiodajnych mikroelementów i soli mineralnych, nasze ciało rozkwita, regeneruje i rodzi się na nowo. Dlatego warto wybrać się na kilka dni nad dobroczynne morze! Miłych wakacji!!! .

podyskutuj na forum

Czy wiesz jak przewidzieć ładną, bezdeszczową pogodę?

Zjawiska:
1. czysty i jasny horyzont przy wschodzie słońca,
2. mgła opadająca w godzinach rannych,
3. obfita rosa rano i wieczorem,
4. wiatr cichnący rano i wieczorem, tężejący w południe,
5. występowanie silnych, regularnych bryz,
6. wiatr z kierunków północno- wschodnich i wschodnich,
7. zanikanie chmur kłębiastych pod wieczór,
8. noc z niewielką ilościa gwiazd,
9. występowanie błyskawic bez grzmotów, przy czystym niebie.

zapowiadają piękną, słoneczną, bezdeszczową pogodę!

Silny wiatr zapowiadają:
1. ciemnoniebieskie niebo,
2. silne świecenie gwiazd, zwłaszcza nad ranem,
3. czerwona tarcza księżyca,
4. czerwony zachód słońca.

Miłego opalania!!!


zobacz też:
Kodeks Prawdziwego Naturysty
Wspaniałe plaże
Bezpieczne i zdrowe słońce
Naturyści są wśród nas

strona głównapoczątek stronyredakcja serwisuwspółpraca
Serwisy: Naturyzm i ArtykułyOpowiadania CzytelnikówBusola NaturystówLista Dyskusyjna
Kontakty: ForumLista Dyskusyjna- zapisz sięPamiętnikNapisz

© Wszystkie prawa zastrzeżone
Projekt & Copyright by