Serwis Naturystyczny Natura &... - naturyzm, nudyzm, topless,
Słonko www.naturystyka.friko.pl www.naturystyka.friko.pl
forum pamiętnik •  napisz

Wspaniałe plaże?!

01-06-2004 Marcin +mar+
© Serwis Naturystyczny Natura&...

Tuż przed sezonem letnim, zapraszamy do dyskusji o jakości polskiego naturyzmu, o naszych plażach. Czekamy na opinie. Może wspólnie uda się zainteresować nadmorskie gminy i razem utworzyć wymarzoną, oficjalną plażę naturystyczną.

podyskutuj na forum

Gdzie te plaże?

Zastanawialiście się, dlaczego w Polsce nie ma oficjalnych plaż naturystycznych? Te, które dziś funkcjonują powstały w latach 1970 - 80, w tzw. „złotych latach” polskiego naturyzmu. Gdzie te plaże w Polsce?Wtedy to nagie plażowanie przeżywało największą popularność i szybko zyskiwało nowych entuzjastów, a plaże powstawały niemal w każdym mieście w całym kraju. Dziś nieliczne plaże naturystyczne istnieją wyłącznie na zasadzie zwyczaju i przyzwyczajenia, a sami naturyści coraz częściej wybierają odludne zakątki, by mieć spokój i nie rzucać się w oczy. Mimo, że mapy turystyczne nadal wymieniają wiele znanych miejsc w całej Polsce, to jednak w większości przypadków ich świetność należy już do przeszłości. Naturyzm jest właściwie praktykowany tylko na plażach nad Bałtykiem. Nad jeziorami, w górach i w miastach brakuje miejsc dla „golasów”.

Amatorzy polskiego słońca nie mają więc łatwego życia. Zmuszeni są przemierzać setki kilometrów, by plażować na całkiem dzikich, acz uroczych bałtyckich plażach. Po części dobrze, bo blisko natury i o to chodzi, z drugiej zaś strony w bardzo „naturalnych” warunkach: śmieci na brzegu i w piasku (butelki, puszki, niedopałki itp. a często resztki ryb, glony), niedostatek toalet, a o wypożyczalniach leżaków, parasoli, sprzętu pływającego, czy barku z zimnymi napojami mogą tylko pomarzyć. Plaże naturystyczne w Polsce coraz bardziej okrywane są „tajemnicą” i odsuwane od tekstylnych. Naturyści wybierają odległe części plaż z dala od pogardliwych spojrzeń „normalnych” plażowiczów. W czasach, kiedy nagość „wciska się” w każdą sferę życia i nikomu to nie przeszkadza, naturyści na plaży wciąż wzbudzają sensację, a wiele osób naturystów postrzega jako zboczeńców i erotomanów. Takie głosy nie sprzyjają rozwojowi krajowej „nagiej” turystyki, a natrętni podglądacze skutecznie odstraszają z polskich plaż. Dlatego zwolennicy kompleksowego opalania chętniej wybierają się do Hiszpanii, Francji czy naturystycznego raju Chorwacji, gdzie wypoczynek cenowo nie odbiega od krajowych wczasów, a naTuryści traktowani są na równi z „tekstylnymi” turystami. Co roku „golasy” pozostawiają tam tysiące euro w restauracjach, hotelach, sklepikach, na plażach.

NaTurystyka! Słoneczny interes.

Wprawdzie do pełni szczęścia naTurystom potrzebne jest upalne słońce, piasek, woda, to jednak czy nie należy zadbać o naTurystę, by był zadowolony z wypoczynku i chętnie powrócił następnego lata do tego samego miejsca. Goły plażowicz nie jest gorszym klientem w wypoczynkowej miejscowości, w biurze podróży, czy na basenie (saunie) w mieście.

Brawo ChłapowoDobrze zapowiadało się na początku roku 2001, kiedy Chłapowianie na zebraniu gminnym podjęli wspólną decyzję o utworzeniu plaży naturystycznej. Przed sezonem wyznaczono teren plaży tablicami informacyjnymi (patrz zdjęcie obok), oznaczono wyraźnie dojście od strony miasteczka, plażę reklamowano w internetowych i lokalnych mediach, w folderach. Kiedy wydawało się, że wszystko jest w najlepszym porządku, lokalizacja plaży sprawiła, że pomysł nie wypalił - zbyt wąska plaża, a za dużo postronnych, tekstylnych osób (nie zawsze przychylnym golasom) spacerujących pomiędzy Władysławowem a Rozewiem. Zabrakło intymności, spokoju i bezpieczeństwa wypoczywającego.

W roku 2002r. dobre wieści napłynęły z zapomnianych Chałup. Mieszkańcy zamierzali zachęcić turystów do wypoczywania na plaży w strojach Adama i Ewy.

- Nie odwiedzają plaży takie tłumy jak kiedyś, ale z tego, co wiem, plaża naturystów ma swoich zwolenników. Przeprowadziliśmy referendum, w którym mieszkańcy wypowiedzieli się na temat tej plaży. Spośród 287 uprawnionych do głosowania 160 osób uznało, że nie ma sensu niszczyć natury w zarodku. Spróbujemy wskrzesić tę plażę. Zbudujemy parking i zorganizujemy punkt gastronomiczny. Mam nadzieję, że turyści wrócą. - tak mówiła w roku 2002 Celina Jackiewicz, sołtys Chałup.

Niestety. Po dobrym starcie w referendum, nie udało się wskrzesić dawnego ducha Chałup do dziś.

- Na tej plaży więcej jest tekstylnych niż golasów!!! - pisał do nas w 2003 roku internauta.

Może brakło zapału, a może nikt z naturystów nie podpowiedział, jak powinno się przygotować plażę i jakie są oczekiwania. Pozostaje mieć nadzieję, że w tym roku będziemy mogli spokojnie wypoczywać na plaży w Chałupach jak za dawnych lat... Czekamy z niepokojem!!!

Jaka powinna być wymarzona plaża

Wspaniała plaża N, czy tylko marzenie?Naturyści marzą wciąż o prawdziwej, dobrze urządzonej oficjalnej plaży, na której bezpiecznie, bez podglądactwa i chamstwa będą mogli spokojnie oddać się ulubionym „kąpielom słonecznym”. Ten, kto pierwszy i z głową(!) przygotuje takie miejsce, zapewni sobie uznanie i przyciągnie wielu nowych turystów, nie tylko z kraju.

Jednak nie ma jedynej recepty na popularność plaży. Najważniejsze sprawy na które zwracają uwagę naturyści to rodzinna atmosfera, bez podglądaczy i wścibskich tekstylnych, a także walory przyrodnicze plaży. W Polsce mamy jedne z ładniejszych plaż, a żadna nadmorska miejscowość nie pokusiła się, by ich plaża miała status Błękitnej Flagi. Dalej, ważna jest odpowiednia infrastruktura plaży: toalety, śmietniki, tablice informacyjne, a gdy plaża stanie się popularna, należałoby pomyśleć o kolejnych atrakcjach: zjeżdżalnie, plac zabaw dla dzieci, wypożyczalnia leżaków, barek itp.; pomysłów jest bardzo dużo. Plaża może przynosić nie tylko popularność wakacyjnej miejscowości, ale także realny zysk, co w dzisiejszych czasach jest nie bez znaczenia.

Czekamy na Wasze pomysły, opinie i doświadczenia z różnych plaż świata. Może te najciekawsze zdobędą uznanie stosownych władz, przedsiębiorców i zostaną wprowadzone w życie, ku radości wielu amatorów kompleksowego opalania się? A może opiszecie wrażenia nie tylko z plaż. Naturyzm to także miasta, a tam baseny, sauny, prywatne spotkania itp.
Przecież naturyzm to STYL ŻYCIA! Piszcie do nas. .

Korzystano m.in. z publikacji:
Chałupy welcome to?; Naga Prawda;
własne korespondencje i informacje
podyskutuj na forum
Sprawdź, gdzie można znaleźć nagą plażę!
Znasz fajną plażę - opisz ją!

zobacz też:
Kodeks Prawdziwego Naturysty
Naturyści są wśród nas
Bezpieczne i zdrowe opalanie
Dobroczynne morze

strona głównapoczątek stronyredakcja serwisuwspółpraca
Serwisy: Naturyzm i ArtykułyOpowiadania CzytelnikówBusola NaturystówLista Dyskusyjna
Kontakty: ForumLista Dyskusyjna- zapisz sięPamiętnikNapisz

© Wszystkie prawa zastrzeżone
Projekt & Copyright by