Słonko www.naturystyka.friko.pl www.naturystyka.friko.pl
forum •  pamiętnik •  napisz
NETYKIETA - zbiór obyczajów obowiązujących w Internecie
Wstęp - informacje ogólne

Każdego dnia użytkownicy Internetu przesyłają tysiące informacji w listach do współpracowników, przyjaciół, na grupy neews'owe i dyskusyjne (np. takie jak nasza lista o naturyzmie NHPList). List listowi - nie równy. Każdy internauta pisze go na swój, indywidualny sposób. Z tego powodu potrzebne było ujednolicenie wskazówek dla wszystkich użytkowników globalnej sieci, po to, by bez problemów, skutecznie i przyjemnie komunikować się z innymi.
Tak powstała potocznie nazwana NETYKIETA (zbitek angielskich słów: net - sieć i etiquette - etykieta). Zawiera ona umowne zwyczaje i zalecenia dla użytkowników korzystających z Internetu do pracy, ale również dla piszących zwykłe listy elektroniczne, czy to na grupy dyskusyjne, czy do przyjaciół.
Zabierając głos w różnych „publicznych” dyskusjach musimy pamiętać, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami sieci, a wielu z nich korzysta z płatnych (modemowych) usług i słono płaci za każdy bajt przesłanego czy odebranego listu.
Dlatego zdecydowanie powinniśmy przestrzegać netykiety i przyjętych zwyczajów na poszczególnych forach i grupach dyskusyjnych.
Ich przestrzeganie zapewni porządek w naszych listach, poświęcenie im należytej uwagi, a nam przychylność czytelników. Użytkownik, który nie podporządkuje się i będzie nagminnie łamał „obyczaje” musi liczyć się z tym, że będzie znajdował w odpowiedzi na swoje listy same reprymendy, a gdy nadal nie poprawi się, może zostać całkowicie zignorowany przez pozostałych użytkowników. Jeśli ktoś nie potrafi zachować się i postępować zgodnie z dobrymi manierami - jego listy będą trafiały w pustkę.

Zatem kilka praktycznych rad i zasad, nazywanych NETYKIETĄ

Pierwsze kroki na liście dyskusyjnej NHPList - niekoniecznie dla nowicjuszy!

Będąc nowym użytkownikiem naszej listy, powinieneś przedstawić się innym użytkownikom.

Przez pierwsze dni pobytu w nowej dla Ciebie grupie dyskusyjnej, przyglądaj się prowadzonej właśnie dyskusji.
Ogranicz zatem, przez tydzień czy dwa, obecność na grupie wyłącznie do czytania listów. Pozwoli to na oswojenie się z tematyką poruszaną na liście i poznaniem aktualnych wątków, aby przypadkiem nie powiedzieć czegoś, o czym niedawno mówiono. Przez ten czas, uda się także poznać nieco innych dyskutantów oraz panujące zwyczaje w praktyce.
Oczywiście nie oznacza to, że jako nowy grupowicz powinieneś milczeć i nie zabierać głosu. Wręcz przeciwnie! Nie wahaj się prowokować innych do dyskusji.

W dobrym tonie będzie też przejrzenie FAQ oraz archiwum listy, gdyż jest to przeogromna skarbnica wiedzy i na wiele pytań znajdziesz tam odpowiedź. Zaznajomisz się również o czym to rozmawiano, kiedy Ciebie nie było w naszym gronie:-)
Dotyczy to również „starych” użytkowników listy. Czasem lepiej jest przejrzeć to co znajduje się w archiwum, nim zapytamy kolejny raz o tą samą plażę. Poszukując informacji w archiwum listy, możemy skorzystać z wyszukiwarki i przeczytać wszystkie wiadomości dotyczące danego tematu - a jest z czego wybierać!.

Archiwum listy i yahoo-id
By, uzyskać dostęp do archiwum i wielu innych przydatnych usług naszego serwera listy (www.yahoogroups.com) musisz zarejestrować się, uzyskać tzw. yahoo-id. Trudnością zniechęcającą wielu z nas, może być język angielski, jednak warto poświecić 10 minut, by mieć dostęp do archiwum listy, zobaczyć zdjęcia listowiczy, przeczytać te informacje, które ze względów technicznych nie mogą się pojawić na liście.
Pisanie listów, tematyka grupy

Dyskutując staraj się pisać wyłącznie na temat i nie rozpisuj się bez potrzeby.
Nie odbiegaj, a tym bardziej nie zmieniaj wątku w obrębie danego tematu. Jeśli temat dotyczy Hiszpanii nie opowiadaj o Szwecji. Wielu użytkowników przegląda grupę wyłącznie na podstawie tematów i czyta listy, które go interesują. Nie wspominając o tym, iż oczekują oni listów wyłącznie związanej z tematyka naszej naturystycznej grupy.
Podobnie, jeśli to o co chcesz zapytać lub kogoś poinformować mieści się w obrębie odpowiedniego tematu, nie twórz nowego wątku i nie przenoś dyskusji w kilka miejsc. Robi się bałagan, a zamiast ułatwiać poszukiwanie informacji, skutecznie utrudniamy sobie życie.

Temat powinien być zwięzły, jasny i czytelny dla wszystkich
W miarę możliwości już w temacie twojego listu (topic) postaraj się przedstawić precyzyjnie trapiący Cię problem.

Dbaj także, by temat był taki sam jak w liście który zaczynał dany wątek, powiększony jedynie o jedno słówko „Re:”. Ma to duże znaczenie przy grupowaniu listów przez program pocztowy tak, by lektura listy NHPlist była milsza i łatwiejsza.
Przykładowo:
jeśli pierwszy list zaczynający wątek brzmiał „Hiszpania”, to wysyłając odpowiedź sprawdź, by twój temat wyglądał dokładnie tak: „Re: [nhplist] Hiszpania” *
* - [nhplist] jest automatycznie doklejane przez serwer listy.

Zabierając głos w dyskusji staraj się precyzyjnie przedstawiać o co Ci chodzi.
Pytanie w rodzaju „Jestem nowy! Gdzie wolno opalać się?” silnie może rozzłościć innych użytkowników, a autorowi nie dostarczy oczekiwanych informacji.

Pilnuj odpowiedniego cytowania listu na który odpowiadasz.
Nie cytuj go w całości, a tylko ten fragment, który bezpośrednio komentujesz. Jest kilka powodów dlaczego powinno się tak właśnie robić. Najważniejsze z nich to: twój list jest bardziej czytelny oraz użytkownicy mający modemowy dostęp do Internetu, będą ci wdzięczni.
W żadnym wypadku nie przytaczaj czyjegoś podpisu (sygnaturki). Jest to bardzo niegrzeczne i może prowadzić do dużych nieporozumień (nie będzie wiadomo, kto jest autorem listu). Równie naganne jest zacytowanie całego listu po to tylko, aby przekazać innym, że „też zgadzasz się z przedmówcą”.
Z drugiej strony nie bój się cytować, gdyż w wielu przypadkach przytoczony fragment jest potrzebny do zachowania sensu twojego komentarza.
Pamiętaj, że prawie zawsze cytat powinien poprzedzać twój komentarz. Zrozumiałym również jest, że cytując czyjąś wypowiedź, należy podać jej autora.

Staraj się nie pisać WIELKIMI LITERAMI
W Internecie oznacza to, że krzyczysz! Nie nadużywaj także wykrzykników. Jeśli pragniesz wyróżnić fragment listu, możesz użyć *gwiazdek* lub _podkreślenia_.
Uwagi techniczne - ustawienia programu pocztowego

Ustaw w swoim programie pocztowym opcję zawijania linii tekstu.
Długość tekstu ze względu, że ktoś może zacytować twoją wypowiedź (zostaną doklejone znaki) nie powinna przekraczać 71 znaków. Zalecane jest jednak ustawienie tej opcji na 70 znaków.

Program pocztowy skonfiguruj, by nie dodawał żadnych niepotrzebnych "śmieci" (wizytówek itp.).
Serwer NHPlist automatycznie odrzuca listy z różnego rodzaju załącznikami, a zatem Twoje posty nie będą rozsyłane do użytkowników listy.
Podobnie, jeśli zamierzasz wysłać prywatnie komuś swoje zdjęcie czy jakiś plik (załączniki do listu), wpierw zapytaj się, czy możesz. Być może, ta osoba używa łącza modemowego i zrobisz mu więcej problemów niż radości. W takich przypadkach lepiej skorzystać z naszego serwera listy, gdzie jest możliwość zamieszczania różnorakich plików.

Nigdy nie wysyłaj listów na grupy dyskusyjne w formacie HTML.
Ustaw program, by automatycznie formatował listy jako "zwykły tekst".

Dopuszczalny w Internecie standard kodowania to ISO - 8852 - 2 - i tak ustaw w swoim programie pocztowym.
Wskazówki końcowe

Pamiętaj, by zawsze podpisać swój list.
Podpisać zawsze należy swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem, swoim niepowtarzalnym pseudonimem (nickname). Listy podpisane indywidualną sygnaturka pod listem ułatwiają rozpoznanie, kto jest autorem listu. Przesyłki anonimowe lub podpisanie nieprawdziwie prowadzą natomiast do nieporozumień i czasem do konfliktów, aż do całkowitego zignorowania ich autora.
Należy zadbać, by również w nagłówku listu - ustawienia programu - podawać swoje prawdziwe dane.

Podpis pod listem (sygnaturka) nie powinna przekraczać 4 linii tekstu.
Może zawierać na przykład Twoje imię i nazwisko czy pseudonim, adres e-mail, ICQ, telefon, ulubiony cytat czy adres Twojej strony. Nie zamieszczaj w niej grafik czy ilustracji.

Nie pozwalaj na korzystanie osobom trzecim, z twojego adresu e-mail.
Skutki takiej praktyki, jak powyżej.

Niedopuszczalny jest spam i komercyjna reklama.
Owszem, prywatne poinformowanie listowiczy, że polecam „Firmę XYZ” - bo wczasy z nimi były udane czy „sprzedam namiot” - może komuś się przyda, będzie tolerowane raz czy dwa. Natomiast wysyłanie tego samego ogłoszenia codziennie, będzie już tępione administracyjnie, podobnie jak reklama komercyjna.

Uważaj z humorem i ironią!
To, co przekazujesz tonem głosu jako żart, na piśmie może być niezrozumiałe albo obraźliwe. W tekście pisanym ciężej jest przekazać nasz dobry nastrój. Staraj się używać (bez przesady) smileyów, czyli symboli oznaczających uczucia; jakże inaczej wyglądałby tekst „Ale cholera z Ciebie... :-)” pozbawiony znaczka „:-)”. Odczytuj je przechylając głowę w lewo.
Często można spotkać inny rodzaj wyrażania emocji, za pomocą skrótów literowych tzw. akronimów, wywodzących się od słów angielskich. Kilka przykładów akronimów.
Oczywiście, istnieje także ogromna ilość wesołych słów, które naśladują nasze emocje w czasie pisania listów, gwizd, śmiech ... hihihi... czyż nie mówicie czasem sami do siebie?
Czekamy na Wasze pomysły uśmieszków, akronimów i śmiesznych słów!!!

Przemyśl swoją odpowiedź!
Jeżeli przeczytamy na liście wiadomość, która nas zbulwersuje, dobrze jest powstrzymać się przed natychmiastowym wysłaniem pierwszej odpowiedzi, która nam przyjdzie do głowy; zamiast tego lepiej zastanowić się przez chwilę i przemyśleć ją jeszcze raz. W ten sposób być może unikniemy wywiązania się „ostrej pyskówki”.

Prywatnym animozjom dawaj wyraz wyłącznie w listach prywatnych
Nie ma nic bardziej denerwującego i żenującego, niż oglądanie grona publicznie wyzywających się osób - takie osoby będą miały ograniczony dostęp do usług listy NHPlist, ponieważ lista ta jest moderowana - użytkownik łamiący zasady netykiety i przyjętej kultury na liście, może zostać zablokowany, a jego listy nie będą się publikowane. Zobacz w FAQ listy.
Podobnie jeśli zamierzasz zwrócić komuś uwagę, zrób to bardzo kulturalnie i delikatnie, najlepiej w liście prywatnym.

Jeśli prosisz o przesyłanie informacji na adres prywatny, zobowiązany jesteś, aby wysłać na grupę, odpracowania, twoje wnioski, zbiorczą odpowiedź.

Wypisz się z listy, jeśli wyjeżdżasz na dłuższy czas lub na urlop.
Kontaktuj się w tej sprawie z Administratorem listy NHPlist.

Mimo, że nie istnieje żadna zwierzchność pilnująca przestrzegania zasad netykiety, za ich łamanie grożą różnorakie konsekwencje, o których wspominaliśmy powyżej, poczynając od reprymendy przesłanej listem prywatnym, poprzez publiczne napiętnowanie, a skończywszy na bardziej drastycznych posunięciach takich jak blokowanie listów (moderowanie użytkownika), skreślenie z listy subskrybentów, a w skrajnie niegrzecznych przypadkach, powiadomienie Twojego administratora (pamiętaj, że Internet to złudne poczucie anonimowości i bezkarności).

Życzymy miłego pisania listów!
Redakcja Serwisu Naturystycznego Natura &..., Administratorzy Listy Dyskusyjnej NHPlist.


Masz uwagi dotyczące NETYKIETY
E-mail Redakcji Serwisu NATURA &...
E-mail Moderatora NHPlist
strona głównapoczątek stronyredakcja serwisuwspółpraca
Serwisy: Naturyzm i ArtykułyOpowiadania CzytelnikówBusola NaturystówLista Dyskusyjna
Kontakty: Forum •  Lista Dyskusyjna- zapisz sięPamiętnikNapisz

© Wszystkie prawa zastrzeżone
Projekt & Copyright by